İş

Mondi Türkiye, Adana Batı Fabrikasını kapatıyor

Mondi Türkiye, oluklu mukavva üretimi yaptığı Adana Batı Fabrikası’nın faaliyetlerine son verecek ve Adana Doğu Fabrikası ile hizmet vermeye devam edecek. Şirketten yapılan açıklamada, Adana Batı Fabrikası’nın faaliyetlerinin durdurulma gerekçesi olarak “yetersiz üretim verimliliği ve düşük sipariş sayısı” gösterildi.

“Diğer işletmelerle rekabet edecek düzeyde değil”

Mondi Türkiye’den yapılan açıklamada, “Adana Batı Fabrikası’nın mevcut üretim verimliliği, teknik donanımı ve mevcut sipariş adetleri ve niteliği ile şubede faaliyet gösteren diğer işletmelerle başarılı bir şekilde rekabet edecek düzeyde olmadığı düşünüldüğünde üretim yapmaya uygun değildir. gereken yatırımlardır. tutuldu. Birleşme sürecinin tamamlanması ile birlikte büyüyen kuruluşumuz, birleşme belgelerinde belirtilen entegrasyon ve bundan doğacak sinerjiler doğrultusunda birçok analiz ve değerlendirme yapmaktadır. Bu kapsamda Adana’da bulunan iki kutu fabrikamız detaylı olarak incelendiğinde Şirket için daha karlı, verimli ve faydalı olacak bir yapıya geçiş yapılmasına karar verilmiştir.

Doğu fabrikası ile birleşerek yoluna devam edecek.

Adana Batı Fabrikası’nın kapanması ile birlikte Adana Doğu Fabrikası’nda daha yüksek kapasite kullanım oranı elde edilerek daha verimli bir üretim yapısına geçilebileceği değerlendirilmektedir. Tek çatı altında toplanacak olan üretim tesisinin iyileştirilmesi ile çalışma arkadaşlarımıza daha iyi bir çalışma ortamı sağlanacağı öngörülmektedir” dedi.

İşsiz işçiler maaş alacak

Modi Türkiye, Adana Batı Fabrikası’ndaki faaliyetlerin durdurulmasının şirketin toplam satışlarına önemli bir etkisinin olmayacağını değerlendirirken, fabrikanın kapanması nedeniyle toplam 83 çalışanının da işine son verileceği bilgisini paylaştı. Ayrıca, “Adana Batı Fabrikası’nın kapanmasından etkilenen tüm çalışanlar için çeşitli planlar yapılıyor; Bu planlar çalışanlarımıza tek tek iletilecektir. İlan tarihi itibariyle iş akdi feshedilecek çalışanlara ödenmesi planlanan kıdem ve ihbar tazminatı toplam tutarı 16.741.000 TL olup, 2023 yılı kıdem tazminatı tavanı belirlendikten sonra bu rakam revize edilecektir. ve 2023 fiyat artışları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu