Teknoloji

Artçı sarsıntı nedir? Öncü deprem nedir?

Kahramanmaraş depreminden sonra sıklıkla duyduğumuz şeylerden biri de artçı şok tabiridir. Bu tabire haberci deprem tabirini de ekleyebiliriz. Tamam, ama artçı ve ön sarsıntılar tam olarak nedir?

Öncü deprem nedir?

Öncü depremler, adından da anlaşılacağı gibi, yerdeki daha büyük sarsıntılardan önce gelen sarsıntılardır. Böyle bir sarsıntı, tam olarak o bölgede daha büyük bir sarsıntı meydana gelene kadar ön sarsıntı olarak tanımlanamaz. Ancak hemen ardından büyük bir deprem olursa, o zamandan önce meydana gelen bu depremlere ön deprem denir.

Foreshock Wikipedia’da şu şekilde tanımlanır: “Bir ön deprem, büyük bir depremden önce gelen, büyük depremin meydana geldiği bölgede veya yakınında meydana gelen küçük veya orta dereceli bir sarsıntıdır.”

Artçı sarsıntı nedir?

Artçı sarsıntılar, daha büyük bir depremi veya “ana depremi” izleyen günlerde veya yıllarda, tam olarak genel alanda meydana gelen daha küçük depremlerdir. Genel bir kural olarak, artçı şoklar, ana sarsıntı anında kayan fayın bir kısmı boyunca küçük yeniden ayarlamaları temsil eder. Artçı sarsıntıların sıklığı zamanla azalır. Tarihsel olarak, artçı şokların derin sarsıntıları (>30 km) takip etmesi sığ depremlere göre çok daha az olasıdır.

Artçı sarsıntı Wikipedia’da şu şekilde tanımlanmaktadır: “Artçı sarsıntı, ana depremden sonra meydana gelen depremdir. Ana depremin hissedildiği merkezde artçı sarsıntılar meydana gelir; ancak boyutu daha düşüktür. Ancak, daha şiddetli olabilir ve ana depremle zayıflamış yapıların çökmesine neden olabilir.”

mihalgazi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu