Haber

TBB Başkanı: Yargıtay Kararı Anayasa Mahkemesini Kaldırma Çabasıdır

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin cezaevindeki milletvekili Can Atalay hakkındaki kararının ardından; “Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararı, Anayasa’yı hiçe sayarak Anayasa Mahkemesi’ni adeta ortadan kaldırma çabasından başka bir şey değildir. Kararın hukuken değerlendirilebilecek hiçbir yönü yoktur. Birliğimiz, Yargıtay’dan talepte bulunmuştur. Anayasayı hiçe sayan ilgili daire üyeleri hakkında ‘görevden alınmaya davet’ yaptırımının uygulanmasına itiraz.” “Yarın itibarıyla Yüksek Disiplin Kurulu’na gerekli başvuru yapılacaktır” dedi.

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, bugün akşam saatlerinde TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında “seçilme hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğini belirterek Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymama kararı verdi. Daire, ihlal kararına olumlu oy veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında “yargı aktivistliği” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Bakanlık aynı zamanda Atalay’ın milletvekilliğinden çıkarılma sürecinin başlatılması yönündeki kararı da TBMM Başkanlığı’na gönderdi.

“ANAYAYA MAHKEMESİNİ GERÇEKTEN KALDIRMA ÇABASI”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararı, Anayasa’yı hiçe sayarak Anayasa Mahkemesi’ni adeta ortadan kaldırma çabasından başka bir şey değildir. Kararın hukuken değerlendirilebilecek hiçbir yönü yoktur. Birliğimiz, Yargıtay’dan talepte bulunmuştur. Anayasayı hiçe sayan ilgili daire üyeleri hakkında ‘görevden alınmaya davet’ yaptırımının uygulanmasına itiraz.” Yarından itibaren Yüksek Disiplin Kurulu’na gerekli başvuru yapılacak.

“Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, anayasal düzeni hiçe sayan bu keyfi uygulamaya karşı hukukun üstünlüğünü ve vatandaşlarımızın haklarını korumak için neler yapılacağını belirlemek üzere yarın sabah inanılmaz bir gündemle toplanma kararı aldı. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu