Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den Türkiye’ye beklenmedik hamle! Deniz sınırlarını tanımıyor

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile uzun bir aradan sonra görüşmeye gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi’den beklenmedik bir hamle geldi. Sisi, Mısır’ın Akdeniz bölgesinde denizciliğin sonunu belirleyen yeni bir kararnameye imza attı. Sisi’nin imzaladığı kararnamede, “Mısır karasuları, Mısır-Libya kara sınırının 1. noktasından başlayarak 12 deniz mili devam ederek 8. noktaya ulaşıyor. Bu vesileyle Mısır’ın batı deniz sınırı 8. noktadan kuzeye gidiyor.” .

Kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlandığı açıklandı.

MISIR TARTIŞMA HAKLARI

Uluslararası ilişkiler uzmanı Aydın Sezer, resmi sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Mısır’ın bu kararname ile Türkiye-Libya deniz yetkilendirme anlaşmasıyla belirlenen güneydeki bölge hakkında hak iddia ettiğini duyurdu.

Sezer, “Mısır, dün Sisi’nin imzaladığı 595/2022 sayılı cumhurbaşkanlığı kararıyla, 2019’da Libya’nın ortasında Türkiye ile imzalanan deniz bölgesi sınırlandırma anlaşmasının güneyinde hak iddia etti ve koordinatlarını yayınladı.”

Mısır ve Yunanistan, Trablus merkezli Ulusal Birlik Hükümeti ile Türkiye arasında Ekim ayında Libya’da imzalanan hidrokarbon muhtırasını kınadı.

GEÇEN HAFTALARDA TİTREŞMESİ OLDU

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Dünya Kupası etkinliğinde AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Devlet Başkanı Sisi el sıkıştı. Uzun bir aradan sonra gündeme gelen iki başkanın bu adımı Kahire-Ankara hattındaki normalleşmeyi hızlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu